آموزشهای امداد خودرو : دلایل روشن شدن چراغ روغن

موتور خودرو دارای قطعات متحرک زیادی می باشد که این قطعات پیوسته باید روغنکاری شوند تا آسیب نبینند و پیوسته در سلامت کامل کار کنند .

هر موتور دارای حجم معینی روغن موتور می باشد که این روغن با کمک پمپ روغن در داخل موتور گردش کرده و قطعات متحرک ، نظیر میل لنگ ، یاتاقان‌ها ، میل سوپاپ ، شاتون ها ، زنجیر موتور و … را روغنکاری میکند . فشار گردش روغن در داخل موتور باید مناسب باشد تا عمل روغنکاری به خوبی انجام گردد .

اگر فشار گردش روغن پایین باشد به موتور آسیب جدی وارد می شود . به خاطر اینکه راننده از فشار روغن مطلع باشد و موقع کاهش فشار اقدام لازم را انجام دهد در داخل صفحه کیلومتر چراغ روغن تعبیه شده است.

هر گاه فشار روغن از حد نرمال پایین تر بیاید چراغ روغن روشن میشود . در این هنگام باید بلافاصله موتور را خاموش کنیم و تا رفع عیب نشده روشن نکنیم ، می توانید در این هنگام با امداد خودرو تماس گرفته و راهنمایی بخواهید .

و اما دلایل روشن شدن چراغ روغن چیست ؟

در ابتدا ممکن است موتور نشتی روغن داشته باشد ، در این هنگام سطح روغن کم شده و چراغ روغن روشن می شود .

پس ابتدا زیر خودرو را نگاه کنید و اگر متوجه نشدم روغن شدید فورا به تعمیرگاه مراجعه کرده یا با امداد خودرو تماس بگیرید .

یکی دیگر از مواردی که چراغ روغن روشن میگردد ، خرابی در سنسور فشار روغن یا به اصطلاح فشنگی روغن است و معمولا شایع ترین دلیل روشن شدن چراغ روغن همین موضوع است .

وظیفه فشنگی روغن اندازه گیری فشار روغن است . این سنسور مستقیما به چراغ روغن وصل می باشد و وظیفه آن روشن کردن چراغ روغن است .

یکی دیگر از دلایل روشن شدن چراغ روغن خرابی در پمپ روغن یا همان اویل پمپ است .

اگر اویل پمپ خراب شود نمی‌تواند روغن را با فشار لازم به گردش در بیاورد و چراغ روشن میشود .

تعویض اویل پمپ وظیفه تعمیر کار ماهر می‌باشد در صورت نیاز با امداد خودرو هم میتوانید تماس بگیرید .

کیپ بودن کانال های انتقال روغن نیز می تواند چراغ روغن را روشن کند ، اگر از روغن‌های نامرغوب با کیفیت پایین استفاده کنید ، و یا اگر روغن خودرو را دیر به دیر تعویض کنید باعث رسوب گرفتن روغن و مسدود شدن کانال روغن میگردد . و علامت گرفتگی کانال نیز این است که چراغ روغن در حالت دور درجا روشن بوده و با کمی فشار دادن پدال گاز خاموش می گردد .

در این هنگام نیز با مکانیک یا امداد خودرو تماس بگیرید .

مورد بعدی فرار روغن می باشد ، اگر میل لنگ یا میل سوپاپ کمی لاغر شده باشد باشد موتور فرار روغن پیدا کرده و چراغ روغن در حالت دور آرام روشن شده و با کمی گاز دادن خاموش می شود.

در این هنگام هم با مکانیک زیر دست یا امداد خودرو تماس بگیرید .

و دست آخر اینکه همیشه از روغن مرغوب و با کیفیت استفاده کرده و روغن خودرو را به موقع تعویض کنید . توصیه ما به عنوان کارشناسان امداد خودرو پیش رو این است که از روغن‌های ایرانی استفاده کنید ، و با هر بار تعویض روغن فیلتر روغن را هم عوض کنید .

 

 

نکات مهم در مورد نگهداری خودرو در فصل سرد

Call Now Buttonتماس با امداد خودرو